Co je u nás nového?

Aktuality
ZD Sloupnice

Skip Navigation Links Home > Aktuality > Prodej strojů

Co je u nás nového?

Dvoufázová sklizeň zrnin-semenných plodin

2. června 2022 - V tomto druhém díle se podíváme na sklizeň zrnin / semenných plodin. Ta nastává ve chvíli, kdy je rostlina ve správné fázi zralosti. To se odvíjí od stadia vegetace rostliny a zejména pak vlhkosti, která je finálním ukazatelem pro správné období sklizně. Nejlepším případem je, když rostlina / plodina dosáhne plné fáze zralosti přirozenou cestou. To se ne vždy podaří, poslední roky nám do toho zasahuje výrazně také počasí.

Pro urychlení fáze dosychání několika druhů plodin se dříve používala desikace, která je již dnes zakázaná. Díky desikaci došlo k tomu, že byla plodina spálena ("usmrcena"), tím se urychlil celý proces dozrávání. Plodina také dozrála celá najednou, zejména třeba řepka, kde se fáze zralosti u jednotlivých pater může výrazně lišit.

V poslední době zažíváme spoustu případů, kdy sklizeň probíhá za neoptimálních podmínek, plodina není ideálně "dotažená", dochází ke zbytečným ztrátám zrna, kombajnům to "nechutná", zvyšují se spotřeby a opotřebení stroje, lidově řečeno: prostě to sklízíme zelené... V příručce nastavení téměř každého kombajnu je napsáno, že aby doporučené nastavení fungovalo, musí být plodina ve vhodném stavu pro sklizeň  To se nám však nedaří. Ozývají se nám farmáři, že díky zákazu desikace mají problém sklidit. Dalším případem je, že máme zrno v klasech zralé, sláma je zelená "nedotažená" a přesto se jde sklízet.

Co na to kombajny a kombajnéři? Moc nadšení nejsou a opět vznikají nadměrné ztráty.  Stále zvětšující se tlak na omezení aplikace chemických látek nedovolí již více desikaci používat a přirozenou cestou nám plodiny ne vždy budou dozrávat včas a rovnoměrně, některé vůbec.

Co s tím?  Zde by měla pomoci dvoufázová sklizeň. Tím, že se plodina uloží na řádek, rostlina je odseknuta od kořenů "je usmrcena" a urychlí se proces dozrávání.  Je důležité správně načasovat dobu řádkování, jedná se o správný okamžik, jak jej poznat, nám doporučili farmáři z Francie. Poté leží plodina asi 7 až 14 dní na řádku, délka se odvíjí dle okolností jako podnebí, fáze zralosti, typ plodiny.

Ale co když do toho zaprší? To si necháme na samostatný díl (obsáhlá problematika), přiměřené množství srážek je však dokonce žádoucí a urychluje proces dozrávání - jako u sena.  Jakmile dosáhne plodina správného stupně zralosti, přijíždí kombajn se sběracím adaptérem "Pick-Up" a probíhá sklizeň. Osiváři tímto řeší i problém s vlhkostí, protože osivo se nesmí dosoušet = ztráta klíčivosti. Když je pak plodina sklízena při správném stupni zralosti, dochází k menším sklizňovým ztrátám, kombajny mají nižší spotřebu, nelepí se to a vše probíhá tak, jak má. Při porovnání sklizně řepky nám farmář Štefan sdělil, že při celkovém výnosu cca 4 tun, byl výnos o 300 kg/ha vyšší ve prospěch dvoufázové sklizně, což při dnešních cenách je cca 6500 Kč/ha. 

Úsporu nalezneme i u samotné desikace, která se již neprovádí. Na to se podíváme v dalším díle "EKONOMIKA PROVOZU". Zajímavostí také bylo, že při sklizni ozimého ječmene mohou plodinu díky dvoufázové sklizni podstatně dříve položit na řádek, ona během pár dní dozraje. Celková sklizeň je u konce dříve a hned na to ještě ten rok do stejného pole zasejí sóju, kterou sklízí na konci října (300 m.n.m a 700 mm roční srážky) a udělají dvě plodiny na jednom poli za rok.  Takže hlavním smyslem dvoufázové sklizně zrnin a plodin na semeno je, že umístěním na řádek a pak chvilkou čekání dosáhneme správného stupně zralosti a následně se teprve sklízí kombajnem. Sníží se sklizňové ztráty, spotřeba i opotřebení kombajnu. V takovém případě pak i výkonnost. Co více?  To nám ukáže až praxe a naše vlastní zkušenosti.

 

Poučení GDPR
© 2024 ZD Sloupnice - všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořila marketingová a reklamní společnost PAREXPO s.r.o.